שורדי שואה משדות נגב השתתפו באירועי יום השואה הבינלאומי בכנסת

כחלק מאירועי יום השואה הבינלאומי, השתתפו נציגי הדור הראשון והשני של שורדי השואה המתגוררים במועצה בדיון מיוחד בכנסת


השבוע (ג') נערך בוועדה המיוחדת לטיפול בשורדי השואה, בראשות חה"כ מירב כהן, דיון מיוחד לציון יום השואה הבינלאומי 2024.

נושא הדיון הוקדש ל"שורדי השואה לאור מלחמת 'חרבות ברזל' – ממשבר לצמיחה" והשתתפו בו שרים וחברי כנסת, ראשי נציגויות זרות, משרדי ממשלה ושורדי שואה מדור ראשון ושני המתגוררים בעוטף עזה.

למועצה האזורית שדות נגב הייתה נציגות בולטת בדיון בו השתתפו תושבי סעד שורדי השואה שרה ג'קסון ואהרל'ה דביר, יחד עם אשתו שושנה.

במהלך הדיון נשמעו עדויות וסיפוריהם האישיים של שורדי השואה ובהמשך לאירועי ה-7 באוקטובר התקיים שיח בנושא חוסן, צמיחה והתחדשות ביום שאחרי המלחמה.

שורדת השואה ג'קסון, אחת המשתתפות, בת 88, סיפרה למשתתפים בדיון כיצד הכניסה ב-7 באוקטובר לממ"ד ביתה בסעד שלושה מבלים שברחו מהמסיבה ברעים וכך למעשה הצילה את חייהם.

היא נולדה בפולין והייתה רק ארבע כשפרצה מלחמת העולם השנייה אותה שרדה עד לסופה - ולאחריה עלתה לישראל. "לא חשבתי אף פעם שבמאה שלנו משהו כזה יכול לקרות ועד עכשיו אני לא מאמינה שזה אכן קרה", היא מספרת. "חשבתי שבשנת 1946 אני גמרתי עם המלחמות, ובשבילי זה קושי מיוחד. אחרי מלחמת העולם השנייה, כשחזרנו לאירופה, חשבתי שזו המלחמה האחרונה - את הקושי הזה ואת ההבנה הזאת שזה קורה, אני חושבת שלא עיכלתי במשך ימים ארוכים אחרי אותה שבת כי גם אחרי שכולם התפנו ועזבו את סעד, אני עוד נשארתי והתנהגתי כרגיל. היה לי קשה לעכל את מה שקורה כאן".

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן: "סיפורם של שורדי השואה הוא סיפור שעל כולנו לזכור ולא לשכוח לעולם. הם אבני היסוד של המדינה שלנו ואנחנו במועצה מוקירים, מעריכים ומלווים אותם לאורך כל הדרך. הדיון בכנסת השבוע היה חשוב ומרגש ואני שמח על הנציגות הגדולה של תושבי המועצה בו".