"חייבים לעבוד ביחד מול אתגרי השעה!"

ראש המועצה קיים פגישת חירום עם ועדי הישובים ויו''רי צח"י ועדכן אותם באתגרי השעה


לאחרונה התקיימה פגישת חירום במועצה האזורית שדות נגב של ראש המועצה, תמיר עידאן, עם יו"ר וועדי הישובים ויו''רי צח"י. במפגש הוצגו תמונות וסירטונים משבעה באוקטובר, כולל תיעוד של חדירת מחבלים וצילומי מפות שהיו בידיהם. ראש המועצה הציג מצגת מפורטת על התנהלות המועצה באותו יום, על התמודדות הישובים בתוך הכאוס ועל כיתות הכוננות שהגנו בגופם על התושבים ובלמו את ההתקדמות המחבלים.

עידאן תיאר כיצד פגשו בקבוצת צעירים שברחה מהמסיבה, על כך שנכנס לבתי הכנסת בשבת והתריע על סכנת חיים ועל הנס הגדול שקרה במועצה הודות לרבש''צים וכיתות הכוננות.

בין הדברים שאמר עידאן בפגישה בהתייחסות למצב הנוכחי: "הפתרונות הביטחוניים  פשוט לא נראים באופק. בימים הראשונים דיברו אתנו על כך שלא צריך ממ"דים יותר ועל הסרת האיום, לצערנו, זו לא המציאות. רק לאחרונה החליטו לירות מצפון הרצועה שנכבשה ועכשיו מדברים שתושבי עזה בצפון הרצועה יחזרו לשם.

לדבריו, "החלטות ממשלה לא מתואמות איתנו ומתקבלות על הראש שלנו... לא שמענו את שר הביטחון וראש הממשלה אומרים שאפשר לחזור הביתה גם בעוטף וגם בעורף. לדבר מרחוק זה מאוד קל. כששאלו את אחד הקצינים הבכירים האם הוא מוכן לבוא לגור באחד הבתים הוא אמר: 'לא בטוח'. זו תשובה אמיצה ומשקפת את המצב".

במפגש הדגיש ראש המועצה כי אם התושבים לא יהיו יחד במאבק המשותף, המועצה תפסיד. "אני רוצה בערב הזה לבקש מכל אחד מכם להסתכל עלינו כקולקטיב כמועצה אחת ולראות איך עוזרים אחד לשני. אנחנו נמצאים מול שני מאבקים עיקריים משמעותיים והדבר האחרון זה לצאת להפגנות בזמן מלחמה. אבל לאור ההתנהלות ולאחר פגישת קבינט המלחמה – לא נראה שתהיה ברירה. יש פה ניצול ציני של אלו שגרים כאן. במקום לעמוד בהבטחות ובסיכומים שהיו על השולחן משחקים איתנו משחקים. אין לנו ברירה אלא לצאת למאבק מאורגן ומסודר".

לדברי ראש המועצה: "לפני כשנה סגרנו מתווה שיתן מענה ליישובי העורף, כולל קונסטלציה משפטית והיא הייתה על השולחן אבל ולא הבשילה לכדי החלטה. לאחרונה שוב נכנסנו למו"מ עם מתווה מסודר והובטח שייסגר תוך 30 יום ובקבינט המלחמה ביקשו 10 ימים הארכה.  היו לכך כבר תקדימים. הקו של השבעה ק''מ נחצה כדוגמת אשקלון ויישובים נוספים שקיבלו הטבות תחת המושג ''המלצה ביטחונית''.

עידאן הוסיף כי ''העוטף כרגע מתמודד עם אירוע של חזרה הביתה ללא אמירה ביטחונית, ללא מרכיבי ביטחון ללא כסף לחזרת הילדים ותותחים מתחת לבתים, אנחנו דורשים לדעת מה יהיה תג מחיר על כל טיל שיירה''.

לדבריו, למרות שהוקמה מנהלת תקומה ועברה החלטת ממשלה עם 18 מיליארד ש''ח שר האוצר טרם הצביע על מקור תקציבי. "בעת הזאת מנהיגי הישובים צריכים להתארגן ולהגיד לי הולכים עם המועצה והאינטרסים של כולם. אנחנו הולכים להגיש עתירה לבג"צ על כל יישובי העורף ונעשה כל מה שצריך גם משפטית".

בסופה של הפגישה ולאחר שנציגי היישובים השמיעו את דעתם סוכם כי יוקם צוות מטעם המועצה עם נציגי היישובים שיעבוד יחד על מנת להשיג את הדרישות מול מקבלי ההחלטות וסוכם כי המאבק יהיה משותף והתושבים יאחדו כוחות כדי להשיג את המטרות שהוצבו.

במפגש חשוב זה נכחו יקל''ר (יחידת קישור לרשות), חגי אלדר, ונציגי המועצה מנהל אגף חינוך, מוטי אדרי, מנהל המתנ"ס יוני ממו, מנהל האגף לשירותים חברתיים, נח אלמסי ומנהלת מרכז חוסן מעיין פרנקל שתיארו את פעילות המועצה מאז החלה המלחמה והשירותים הניתנים עבור התושבים בימים אלו. בהמשך התארח מח"ט חטיבה צפונית בעזה, חיים כהן, אשר תיאר לתושבים את המהלכים במלחמה ואת המורכבות שלה.