תלמידות האולפנה חזרו ללמוד בשדות נגב

לראשונה מאז שבעה באוקטובר חזרו תלמידות "אלומה" ללמוד במוסד החינוכי. בטקס המרגש שהתקיים השבוע אמרה הרבנית טוני מיטלמן: "שמחות לחזור הביתה בתודה ובתפילה כאות לבנותינו שבוחרות בחיים"


אולפנת "אלומה" בקרית החינוך במועצה האזורית שדות נגב הוקמה לפני 30 שנה במטרה לתת מענה לבנות היישובים באזור המחפשות חינוך תורני משמעותי לצד לימודי ליבה ברמה גבוהה. אחד המאפיינים המשמעותיים ביותר של האולפנה הוא תחושת המשפחתיות והמסירות של צוות המורים למקום ושל התלמידות.

אירועי שבעה באוקטובר והטלטלה שעברו יישובי עוטף ישראל, לרבות יישובים  בשדות נגב,  גרמו לכך שמחצית מיישובי המועצה פונו לבתי מלון ברחבי הארץ. באולפנה לומדות 305 תלמידות ובעקבות המלחמה לפחות 160 תלמידות נאלצו להתפנות מבתיהן ועשרות רבות נוספות פונו מרצון.

אלא שלמרות המלחמה וכנגד כל הסיכויים המועצה, הצוות החינוכי ובראשו הרבנית טוני מיטלמן, ראשת האולפנה, החליטו כי יש להמשיך ולתת מענה לתלמידות. על כן, האולפנה נפתחה בתוך מספר שבועות במקום זמני בישוב יד בנימין שבמועצה האזורית נחל שורק. המסגרת הזמנית נתנה מענה לבנות שהגיעו ממקומות שונים, מהרצליה, מירושלים ונווה אילן, לרבות בנות שלא פונו.

לאורך כשלושה חודשים, התקיימה המסגרת הלימודית עבור הבנות והאתגרים היו לא מעטים. "ניהלנו את הלימודים כמעט בלי תנאים, הבאנו ציוד, לוחות, לימדנו בכיתות לא קבועות שהיו בשלושה מוקדים: במתנ"ס, בתוך בית הספר היסודי ובתוך אולפנה ביד בנימין", תיארה הרבנית מיטלמן והוסיפה: "זה היה טירוף לוגיסטי אשר מעיד יותר מהכל על החוסן של הקהילה, על הבחירה של בנות לבוא לאולפנה. ישר כוח גדול מגיע לצוות המורים, שבזמן מלחמה חלקו מפונה מביתו וחלקן נשות מילואים, שהתגייס ועשה הכל כדי לקיים את רצף הלמידה החינוכי".

"אני רוצה לציין שתהליך הפרידה של התלמידות מהמסגרת הזמנית ביד בנימין היה מאוד מרגש, ערכנו טקס והיה בו קולולם – שירת המונים: שרנו 'עומד בשער' 'אפילו בהסתרה'. אני רוצה להודות לקהילת יד בנימין ולאולפנת טוהר במועצה האזורית שורק שקיבלו את התלמידות והסגל החינוכי בזרועות פתוחות ולרשת דעת שבלעדיהן לא היינו מצליחים לבצע את המהלך הזה וכמובן למועצה האזורית שדות נגב ולראש המועצה, שדאגו לכל הלוגיסטיקה, להסעת התלמידות ובכלל על הרוח הגבית לכל המהלך".

לאחרונה רובן של בנות האולפנה חזרו עם המשפחות אל בתיהן במועצה ועל כן היה זה ענין של זמן עד לפתיחתו המחודשת של האולפנה במועצה. נכון להיום יש עשרות תלמידות שעדיין שוהות במגורים זמניים בבתי מלון ולכן תגענה ללימודים בהסעות לאולפנה או שיימצא להן פתרון לימודי אחר.

לקראת פתיחת האולפנה הסגל החינוכי עבר תהליך עיבוד רגשי, סדנאות מקצועיות של חוסן. תהליך דומה עברו גם התלמידות עם צוות המורים. בנוסף לכך, יש צוות טיפולי מורחב שנועד לתת מענה פרטני לכלל התלמידות ככל שידרשו לכך.

החזרה ללימודים התבצעה בהדרגה לאורך שלושה ימים כאשר ביום רביעי השבוע התקיים טקס מרגש בהנחיית התלמידות. הטקס היה במעמד ראש המועצה, קהילת האולפנה והנהלת רשת דעת במסגרתו נישאו תפילה למען החזרת החטופים ולזכר הנופלים במלחמה.

הרבנית מיטלמן: "הטקס נועד לחבר את הבנות לשעה שנמצאים בה, כאן זה הבית ולכאן צריך לחזור. המשימה שיחזרו לשגרה ויהיו באקלים חינוכי עד כמה שניתן".

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן בירך את התלמידות: ''תלמידות יקרות, כמה כיף לראות אתכן חוזרות הביתה, כמה חיכינו לכן ולרגע הזה. עברנו ועדיין אנו עוברים תקופה מורכבת. חווינו חוויות קשות, אבל רוחנו לא נשברה. החזרה שלכן לכאן הינה דוגמה חיה לכך ששום אויב לא יצליח להזיז אותנו מכאן.

אנחנו כאן בשבילכן. יש לכן צוותי חינוך והוראה מדהימים שידעו לסייע ולעזור לכל אחד מכן, ואנחנו כמועצה נסייע, נתמוך ונעזור בכל מה שצריך על מנת שאתן תוכלו לקבל את מירב הכלים לחזור לשגרה. בהצלחה!''.