גלריית אומנות שדות נגב מציגה תערוכה חדשה: תבנית נוף

השבוע נפתחה תערוכה חדשה בגלריית האומנות בהיכל התרבות. בגלריה מוצגות יצירותיהם של הצלמים המקומיים אמנון ארד, אהרון וינטר, דורית חניה ואורי פארן


"גלריית אומנות שדות נגב" הממוקמת בהיכל התרבות שדות נגב מציגה תערוכות מתחלפות של אמנים הגרים ויוצרים במועצה אזורית שדות נגב.

התערוכה "תבנית נוף" שנפתחה השבוע (ג'), מבוססת על שירו הנודע של שאול טשרניחובסקי "האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו". היא מהווה חגיגה של טקסטורה, צבע ואור ומציגה אומנות שמדגישה את הטבע הסובב את שדות נגב. אותו טבע משמש כמקור השראה וכמודל עבור ארבעת האמנים המציגים בתערוכה, בה מוצגות יצירות המשלבות אמנות ואוּמנות.

צילומיו של אמנון ארד הם של טבע וחקלאות מאזור עוטף ישראל (עזה). אמנון, שהוריו עסקו בחקלאות ובגידול פרחים, העביר את חייו בין שדותיו של הנגב המערבי. הוא הגיע לצילום דרך תהליך שיקום ותרפיה בעקבות תאונה קשה שעבר ויצירותיו משלבות את אהבתו הרבה לצילום יחד עם היופי הקסום של הטבע באזור בו גדל. אזור זה מקבל לעיתים קרובות ייצוג חד ממדי של קושי וסבל, אך צילומיו מציעים נקודת מבט שונה, הצצה לעושר הקיים, למציאות השמחה ולאופטימית שלא תמיד חשופים לבאים מבחוץ.

תערוכה חדשה

יצירות הפסיפס של אהרון וינטר מציגות את הטבע יחד עם סיפורים ממקורות יהודיים. רוב חייו עסק אהרון בחקלאות והשמש, לה חלק חיוני בתהליך הצמיחה, מלווה אותו גם כיום ובאה לידי ביטוי באומנותו. הוא מפסל בזכוכיות ומשתמש באור על מנת להדגיש את הצבעוניות העזה שביצירותיו. אהרון משתמש באור ביצירותיו באמצעות גופי תאורה נסתרים ומראות, המאירים את היצירה מבפנים ונותנים לצופה אשליה של חלון, דרכו אור השמש חודר פנימה.

דורית חניה יוצרת ציורי אקריליק בפורמטים שונים, להם היא מוסיפה חומרים מגוונים להעמקת תחושת הנפח והטקסטורה. היצירה בשבילה היא כלי להחזרת האמון והביטחון האישי. דורית בוחרת את הצבעוניות, הנופים והאובייקטים בציוריה כדרך להשרות בצופים תחושת אופטימיות, שלווה ושמחה. הנוף האהוב עליה הוא נוף הים, שבא לידי ביטוי ביצירותיה המופשטות.

פותחים תערוכה בשדות נגב

אורי פארן אורג בדים בטכניקת אריגה מסורתית בנול. את ההשראה הוא שואב משדות החיטה והמטעים שבסביבה, משקט המדבר הישראלי ומהתפילה שמתלווה לתהליך האריגה. הדוגמאות השונות והצבעוניות ביצירותיו משתלבות למעין תבנית גיאולוגית של נוף שמוציאה את הצופה מן הבד לטבע העשיר שנמצא ברחבי עוטף עזה. הוא רואה בעבודתו הידנית על הנול שילוב של קדושה ויצירתיות עם יסוד נפשי מדיטטיבי.

ניתן לראות בתערוכה זו פסיפס של תבניות וטכניקות דרכן האמנים מציעים את פרשנותם לחיים ולנופים שמקיפים את שדות נגב, ודרך כך גם חושפים בפנינו את תבניות הנוף הטבועות בתוכם.

אורי פארן, טלית בעבודת יד דגם יונתן עם פתילי תכלת בקשירה בשיטת רמבם, חוטי כותנה, 2022, קרדיט צילום א

על האמנים:

אמנון ארד בעל סטודיו לצילום ביישוב מעגלים, סיים בהצטיינות לימודי הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים במכללת ספיר בשער הנגב, ובמהלך לימודיו עשה קורס צילום. במקביל לצילום מגוון פרויקטים תיעודיים ודיוקנאות של תושבי האזור, הוא עוסק בעיצוב ושחזור רהיטים ויצירת משחקי חשיבה.

אהרון וינטר בעל סטודיו לזכוכית בכפר מימון. עוסק בפסיפס ויצירה בזכוכית בטכניקות שונות של ויטראז' ופיוזינג (היתוך) ושילובן עם עבודת מתכת. חלומו הוא ליצור בקנה מידה גדול ולעצב חלונות לבתי כנסת.

אהרון וינטר, נוף מושבי, 2023, פסיפס זכוכית, חלון עץ, נורות לד ומראה, 110 על120 סמ, קרדיט צילום יוגב

דורית חניה בעלת סטודיו וגלריה DORIT ART במושב שרשרת, בו היא יוצרת ומלמדת ציור נוער ומבוגרים. דורית הקימה את הסטודיו כדרך להתמודד עם החרדות והקושי של החיים בצל האיום הביטחוני בעוטף עזה. היא מתעסקת בתחומי אומנות רבים כמו אומנות טקסטיל, אבן ומתכת, אך תשוקתה העיקרית היא ציור.

אורי פארן בעל הסטודיו טליסמן לאריגה, הממוקם במושב שובה שבנגב המערבי, בו הוא יוצר טליתות בעבודת יד ואביזרי יודאיקה אחרים בהתאמה אישית לאנשים ברחבי העולם. את מלאכת האריגה למד בצפת והוא בין היחידים בארץ שאורג טליתות בעבודת יד. הוא משתמש בחוטי כותנה ואורג במקביל על שני נולים ענקיים מעץ.

אמנון ארד, תל גמא, 2020, צילום, 70x50 סמ, קדיט צילום אמנון ארד

ניתן לבקר בגלריה, בימי א'-ה' בין השעות 13:00- 16:00, בתיאום מראש עופר: 050-6000447.

ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן: ''תערוכה זו כמו קודמותיה מציגות באור ייחודי את האזור בו אנו גרים ומשקף את העושר התרבותי של תושבי המועצה.

לשמחתנו הרבה לאחרונה אנו זוכים להכיר ולהוקיר את האמנים המקומיים שלנו באמצעות פורומים שונים שמביאים לידי ביטוי את האיכות הקיימת במועצה. אני מלא בגאווה בבשורה החדשה שיש לשדות נגב להעניק לישראל: אמנות יצירתית, שורשית, מקומית ועמוקה שנושאת בשורה בתחום התרבות בישראל''.

דורית חניה, ללא שם, 2020, צבעי אקריליק על קנבס, 50 על70 סמ, קרדיט צילום דורית חניה.tif