הישג אדיר: מועצה אזורית שדות נגב זוכת פרס החינוך הארצי לשנת התשפ''ג!

לראשונה בתולדותיה, זכתה המועצה בפרס היוקרתי ביותר שישנו כיום למועצות וערים בישראל. עידאן: ''עשינו היסטוריה. מערכת החינוך בשדות נגב מהטובות בישראל''


לאחר שעלתה לשלב הגמר, ולאחר שוועדה חיצונית מקצועית בחנה היטב את הישגיה החינוכיים והערכיים של מערכת החינוך של המועצה האזורית שדות נגב, הכריזה וועדת הפרס כי שדות נגב הינה זוכת פרס החינוך הארצי לשנת התשפ''ג.

הועדה נימקה את בחירתה: ''שדות נגב חותרת בהתמדה לפיתוח בוגר מעורב ופעיל בחברה הישראלית, תוך חיזוק מנהיגות הילדים והנוער על ידי תרומה והתנדבות בקהילה לצד השקעה  לימודית בדגש על לימוד מדעי – טכנולוגי מקדמת תפיסת הוגנות ושוויון הזדמנויות לכלל תלמידיה ותלמידותיה''.

יור הועדה מתרשמת מילדי שדות נגב

פרס החינוך הארצי הינו פרס הצטיינות המוענק מדי שנה על ידי משרד החינוך לרשויות  בישראל לאות הערכה על פועלם החינוכי. הרשויות  הזוכות נבחרות על ידי ועדת שיפוט מקצועית של משרד החינוך. הוועדה ממיינת את המועמדים ומעניקה להם ניקוד על סמך חומר בכתב ועל סמך ביקור ברשות.

זכייתה בפרס החינוך הארצי משקפת נאמנה את המהפכה החינוכית במועצה אשר בשנים האחרונות ממצבת את עצמה כאחת מהמועצות המובילות בישראל בתחום החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי ובהובלת תהליכים חדשניים בחינוך.

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן יחד עם מנהל אגף החינוך במועצה, מוטי אדרי וצוותי החינוך הובילו לשינויים מרחיקי לכת בתחום החינוך שהובילו את המועצה להישגים חסרי תקדים במערכת החינוך המקומית (98% זכאות לבגרות – שיא של כל הזמנים, פי שלוש מהממוצע הארצי בזכאים לתעודת בגרות איכותית ועוד).

חברי הוועדה בביקור במועצה

לצורך גיבוש החזון החינוכי הוקמה ועדת חינוך אשר ליוותה את הטמעתה של תכנית האב לחינוך שנבנתה בשיתוף קבוצות מיקוד מהמועצה. מטרת התוכנית הייתה -  הַבְנָיָה של מערכת החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי בשדות נגב ועדכון והתאמתה לעידן שאנו חיים בו.

בין ההחלטות החשובות שהובילו להישגים הרבים, היו ההחלטות להתמקד בחינוך העל יסוד ולהקים את המתנ"ס. על מנת למקד ולדייק את העשייה החינוכית נבחרה רשת חינוכית אחת להפעלת כל תיכוני המועצה רשת "דעת" – וביחד עם מנהיגות חינוכית מובילה ווועדת חינוך מעורבת ופעילה תיכוני המועצה זוכים, שנה אחרי שנה, להיכלל בין בתי הספר הטובים במדינה.

כחלק מהשינויים במערכת הבחינוך, נפתחו מגמות חדשות כגון: מדעי המחשב, אומנות, מכטרוניקה ועוד אשר יצרו מערכת חינוך מאתגרת ועדכנית המעודדת השארות של תלמידים בשדות נגב וביקוש רב מכל האזור. לצד מגמות חדשות פיתחה המועצה תחומים חדשניים כמו לימודי אסטרונומיה, רובוטיקה, תכנות וסייבר מגיל היסודי ועד לחט"ב בשיתוף יחידת 8200 והמרכז לחינוך הסייבר הארצי.

כמו כן, הקמת המתנ"ס במבנה ארגוני נכון – תחת אגף החינוך, יצרה חינוך משלים ערכי ואיכותי הפועל  תחת קורת גג אחת באיגום משאבים נכון ויעיל לטובת תלמידי שדות נגב. הפעילות הבלתי פורמלית מתקיימת בתוך בתי הספר במהלך יום הלימודים וגם ביישובים לאחר שעות הלימודים ולמעשה היא משלימה את החינוך הפורמאלי ומגוונת אותו. שניהם יחד מקדמים מוביליות חברתית, עידוד מוטיבציה לפעילות ערכית משמעותית בקרב בני הנוער. בשדות נגב ניתן דגש על הנגשת הפעילות הבלתי פורמלית לבני הנוער, ועל יצירת רצף בין מסגרות החינוך הפורמליות והמשלימות.

חברי הוועדה בביקור במועצה (2)

תלמידי שדות נגב מגלים מעורבות עמוקה בנעשה בחברה הישראלית, ומבקשים לתרום באופן משמעותי לפיתוח היבטים חברתיים, חינוכיים, ביטחוניים ותרבותיים במדינת ישראל. זאת למרות ולצילה של המתיחות הביטחונית באזור זה. כל אלו נעשים בהובלת צוותים חינוכיים יצירתיים מעולים.

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן: ''היום כולם יודעים כי מערכת החינוך בשדות נגב מהמובילות בישראל וכי היעד השאפתני והמאתגר שהצבנו לעצמו הסתיים בהצלחה. החלום הפך למציאות: ביטלנו את מושג הפריפריה. ידעו כל ילד וילדה בשדות נגב שמערכת החינוך שלנו עושה הכל על מנת שיצליחו וכי עתידם של ילדינו אינה שונה ואף טובה יותר מכל מקום אחר בארץ.

יצרנו מערכת חינוך עדכנית המותאמת למאה ה-21 שמהווה גאווה מקומית, כזאת שמצמיחה ומגדלת דור חדש שיוביל את מדינת ישראל קדימה בכל התחומים. דור שרגליו מוצבות ארצה וראשו מגיע השמיימה. נמשיך להשקיע בחינוך ולמצב את שדות נגב כמוקד השראה חינוכי.

אני רוצה להודות לאגף חינוך ולצוותי החינוך וההוראה בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי היקרים שלנו - בזכותכם עשינו היסטוריה!''.

ביקור חברי הוועדה במועצה

מנהל אגף חינוך, מוטי אדרי: ''חשיבות גדולה ישנה לטיפוח המנהיגות החינוכית בשדות נגב – שבלעדיה כל זה לא היה קורה. זכינו בצוותי חינוך מסורים ומקצועיים ובעזרת שיתוף הפעולה בין כל הגורמים הרלוונטיים לחינוכו של הילד הצלחתו להוביל שינויים מרחיקי לכת עבור דור העתיד שלנו".