שדות נגב זוכרת את הנופלים

טקס ממלכתי, ואירוע ''סיפורו של חלל'' המספר את סיפורו של חלל מהמועצה יהודה אזרד ז''ל בביצוע נוער שדות נגב. עידאן: ''נזכור את צוואתם של הנופלים, שעם אחד אנחנו ושעלינו להבטיח את שלומה של המדינה לדורות הבאים''


יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה צויין השבוע (ב') בשדות נגב בשני אירועים מרכזיים: טקס ממלכתי וטקס ''סיפורו של חלל, שיר וזיכרון''.

הטקס הממלכתי החל עם הצפירה. הטקס היה בהנחיתו של נחום לנדאו, במסגרתו הורד הדגל לחצי התורן, הודלקו משואות, הוקראו קטעי קריאה ושירה, לימוד משניות, והוצגה מצגת עם שמות הנופלים. הטקס היה במעמד משפחות שכולות, חברי מליאה, מפקד חטיבה צפונית באוגדת עזה, אל''מ חיים כהן ותושבי המועצה והיה בהובלת מחלקת תרבות.

ראש המועצה, תמיר עידאן סיפר את סיפורם של מנחם פרייזלר ז''ל החלל הראשון מהמועצה ואת סיפורו של הרב אברהם צורף החלל הראשון בישראל אשר שילבו אמונה דתית וציונית. ''על מזבח העם והארץ הקריבה שדות נגב את מיטב בניה ובנותיה. סיפור השכול בשדות נגב שזור בסיפור השכול של מדינת ישראל.

קו ישיר מחבר בין הרב צורף לבין מנחם – ולא רק מעצם היותם הראשונים. דמויות אלו מהוות סמל ומופת לאחדות בין שני המושגים החשובים בזהותנו: היהדות והציונות.

אין בערכים אלו סתירה, יש בהם השלמה. בערב זה אנו צריכים להבטיח שאויבינו מבחוץ, לא יוכלו לגבור עלינו. ושהמחלוקות בינינו לא יפלגו בינינו. בערב זה נזכור את צוואתם של הנופלים, שעם אחד אנחנו, יהודים וציוניים''.

עידאן פנה למשפחות השכולות: ''ארץ ישראל נקנית בייסורים, מי כמוכם יודעים זאת. ברגעים אלו, אין בנמצא מילים שיוכלו לנחם אתכם. מחובתנו לזכור ולהנציח את מורשת בני משפחותיכם שנפלו בבניין התקומה. לעד נזכור את הנופלים ונמשיך את מורשתם. נזכור מאיפה באנו ובשם אלו ערכים אנחנו נמצאים כאן. נזכור את מסירות נפשם כדי שכולנו נוכל להמשיך לחיות כאן ובכל ארץ ישראל''.

 

סיפורו של חלל, שיר וזיכרון

 

לאחר הטקס הממלכתי, התקיים אירוע ''סיפורו של חלל, שיר וזיכרון''. במסגרתו, מדי שנה בוחרים חלל משדות נגב ומספרים את סיפורו האישי. השנה, הטקס לווה בסיפור חייו של יהודה אזרד ז''ל אשר לאחר שחרורו הצבאי התגייס למג''ב, שם מצא את מותו הטראגי.

האירוע היה בהשתתפות משפחת אזרד, משפחות שכולות, אלוף פיקוד דרום, אליעזר טולדנו

מפקד אוגדת עזה, תת אלוף אבי רוזנפלד, רבנים, חברי מליאת המועצה, תושבים. האירוע היה בהובלת נוער שדות נגב ובהפקתה ובביומה של יובל אלגרבי.

ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן: ''לא זכיתי להכיר את יהודה. אך בימים האחרונים דמותו מתהלכת איתי. זכיתי להכיר וללמוד על חייו. קראתי אודותיו, שוחחתי עם מכריו והתגלתה בפני דמות מרתקת, דמות מופת שיכולה ללמד אותנו את יסודות האמונה היהודית. שתי מידות חזרו ונשנו בדמותו של יהודה אזרד זכרונו לברכה: צניעות וענווה.

הליכותיו ומידותיו מציבות לכל אחד ואחת מאיתנו מראה לחיים שלנו. על הערכים שלנו ועל האמונות שלנו. אנו מצווים לחיות חיי שליחות. חיים ששמים את טובת האומה והארץ בראש סדר העדיפויות. כך עשה יהודה ז''ל, וכך אני מאחל לעצמי ברמה הציבורית. לעד ננצור את יהודה בליבנו. נמשיך לפתח את רגבי אדמתנו, לשמור על משמר ארצנו וערי אלוהינו בדרכם של חללנו, בדרכו של יהודה''.

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה