עידאן: ''ההשקעה בחינוך השתלמה והובילה להצלחה מיטבית. נמשיך לשים את החינוך בראש מעיינינו''

בשנים האחרונות ראש המועצה, תמיר עידאן, באמצעות מחלקת חינוך, בשיתוף ועדת החינוך של המועצה, יזמו תכנית אב לחינוך שמטרתה הַבְנָיָה אסטרטגית, עדכון והתאמת מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית לילדי שדות נגב לעידן שאנו חיים בו. התכנית כללה מספר מרכיבים והתרכזה בעיקר בחינוך העל יסודי בשדות נגב ובחינוך הבלתי פורמאלי.

כך למשל, במסגרת התכנית, הוקם המתנ"ס בשדות נגב המאגם תחת קורת גג אחת את כל החינוך הבלתי פורמלי במועצה, וכן, בחינוך הפורמלי נבחרו מנהלים בקפידה רבה – מנהיגי חינוך – להובלת השינויים בבתי הספר העל יסודיים במועצה.

כיום, לאחר שלוש שנים של מיצוב המערכת ניתן לומר כי ההשקעה השתלמה. בקרוב צפויים להתפרסם נתוני הבגרות לשנת התש''פ ובהם ייחשפו ההישגים הלימודיים ובתוכם נתוני הזכאות לבגרות אשר עלו בצורה משמעותית בשדות נגב ויעמדו על 97%.

''השינוי החינוכי המדהים בכל ההיבטים, הערכי והלימודי שנעשה בתיכוני המועצה הוא לא מקרי'' אומר מנהל מחלקת החינוך בשדות נגב, מוטי אדרי, עם היוודע נתוני אחוזי הבגרות. ''זה קרה בשל תכנון וחשיבה מערכתית שנעשתה בשיתוף הורים ומנהיגי חינוך מהאזור בהובלת ועדת חינוך. לבסוף ללא השקעה של תקציב של מליאת המועצה ברשות ראש המועצה תמיר עידאן, השינוי לא היה מתגשם''. אדרי מדגיש כי בשונה ממה שניתן לחשוב, הנחת המוצא נשמעת לכאורה כמו דבר סותר אך היא משתלבת עם התפיסה החינוכית שלנו: לא לוותר על אף תלמיד ולא לוותר על הצלחתו של התלמיד''.

גם ברשת ''דעת'', המפעילה את מוסדות החינוך במועצה ב-5 השנים האחרונות, הגיבו בסיפוק רב להצלחה. ''במוסדות דעת בשדות נגב יש אבות ואמהות לא מעטים'' אומר מנכ''ל רשת דעת, דניאל הירשברג. ''בראש ובראשונה התלמידים והתלמידות שהוכיחו כי מדובר בנוער בעל יכולות ופוטנציאל שבמקביל למצוינות בלימודים מתנדב ושותף לעשייה חברתית ומעורבות ראויים לשבח, הצוותים החינוכיים ובראשם המנהלים שלא וויתרו על אף תלמיד, וכמובן, ראש המועצה, תמיר עידאן ומר מוטי אדרי מנהל מחלקת החינוך, שותפנו היקרים שהנושא החינוכי הינו בראש סדר העדיפויות שלהם ואינם חוסכים מאמצים ומשאבים. בזכותם הצלחנו בהובלת המהפכה החינוכית''.

 

בית ספר מקיף נריה בנות – 100% זכאות לבגרות: ''השקעה יסודית מהחטיבה''

בעוד בעבר הורים הדירו את ילדיהם מתיכונים אלו, כיום הביקוש אליהם הולך וגדל מתוך המועצה ומחוצה לה. כדי לעמוד מקרוב אחר סוד ההצלחה החינוכית, שוחחנו השבוע עם מנהלי התיכונים בשדות נגב.

דרורית ויס, ניהלה בעבר בהצלחה רבה את חטיבת הביניים בסעד והובילה אותה להישגים מרשימים. ויס נעתרה לאתגר לנהל את בית הספר נריה בנות וזכתה להישגים חסרי תקדים. הזכאות לבגרות בשנת התש"פ עומדת על 100%.

''חשוב לי להדגיש כי הנתונים הללו הם נתונים של בית חינוך שאיננו ממיין או מסנן אלא מקבל את כל בנות המועצה באהבה ובשמחה ומוצא מענה מותאם לכל תלמידה'' מספרת ויס. ''כדי להגיע לאחוזי הזכאות הגבוהים התחלנו קודם כל כבר בכיתות החטיבה בתכנית חינוכית העובדת על כישורי חיים החשובים לא רק לבגרות אלא לחיים בכלל- יושר, אחריות אישית, עמל וסדר''.

מעבר לכל התכניות, המשאב המרכזי שמוביל להצלחה הוא מורים רחבי דעת, מקצועיים, מחויבים ומסורים שאינם מניחים לשום בת ליפול בדרך. ''התחושה בקרב צוות המורים היא שאין שתי אפשרויות. כולן עוברות בגרות ועושות זאת בהצלחה. ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי שזה יקרה. נראה לי שהשמחה והגאווה על הנתונים הללו נובעת בעיקר מהתחושה הטובה שאנחנו מצליחים לעשות חינוך טוב לכולן'' מסכמת ויס.

נריה בנות

בית ספר מקיף נריה בנים: ''דגש על חינוך לערכים''

גם בבית הספר נריה בנים בשדות נגב, מסופקים מתוצאות מדהימות. בית הספר שעד לפני כמה שנים אחוזי הבגרות היו נמוכים מאוד, הצליח להגיע לנתון של 82% זכאות.

מנהל נריה בנים, איציק בן-נעים, הגיע למועצה לאחר שניהל את חטיבת הביניים ישורון בת"א. בן-נעים בא עם מוטיבציית על. הוא קיבל בית ספר עם 7 תלמידים בכיתה ז' וב'.

''הזכאות לבגרות וההישגים הלימודיים מבחינתי זאת רק תחילת הדרך'' אומר בן-נעים. שמנו לעצמנו יעדים גבוהים להמשך ובהם קידום מקצועות הפיזיקה ומכטרוניקה (שילוב של מכניקה ואלקטרוניקה). אך מעל לכל חשוב לנו להצמיח את התלמיד להיות אדם משמעותי וערכי''.

לבן נעים ישנה משנה סדורה לכך. ''אמונה של התלמידים בעצמם, אמונה מלאה שלנו בתלמידים, רכז פדגוגי שיושב עם כל תלמיד ותלמיד ומורים מחוייבים 100%, בכל נפשם – הם המתכון להצלחה חינוכית''.

טיול נריה בנים

אולפנת צבייה – 100% זכאות לבגרות: ''מקבלים כל תלמידה בידיים פתוחות''

מנהלת אולפנת דעת צבייה, טוני מיטלמן הגיעה לשדות נגב לאחר ניהול בית ספר קמא בירוחם. מיטלמן נוסעת מידי יום מירוחם לאולפנה תוך הקרבה אישית רבה במטרה לקדם את המקום ולהיות פורצת דרך פדגוגית וחינוכית. הזכאות באולפנה בתש"פ הגיע ל – 100% זכאות.

''חשוב לנו להגדיש כי ההישגים הגבוהים בבגרויות פותחים לבנות דלת להשתלבות מיטבית באקדמיה'' אומרת מיטלמן. ''לצד זאת, הלמידה בתיכון אינה רק מוכוונת בגרות אלא כוללת גם הכנה לחיים, העשרה והעמקה בתחומים ושונים''.

כדי להגיע לאחוזי הזכאות הגבוהים התחילו באולפנה כבר בכיתות החטיבה בתכנית חינוכית העובדת על כישורי חיים החשובים לא רק לבגרות אלא לחיים בכלל, ובתוכם דגש על יושר, אחריות אישית, עמל וסדר.

אולפנה

ישיבת בית יהודה – 100% זכאות לבגרות: ''שילוב בין רמה לימודית גבוהה להתנדבות בקהילה''

בישיבת בני עקיבא בית יהודה בכפר מימון, אחוזי הבגרות הגיעו אף הם בשנת התש''פ ל-100%. בנוסף, קיבלו הוקרה בישיבה לא רק על היקף הזכאות אלא גם על איכות התעודה כאשר 7% קיבלו בתשע''ט מצטייני מנכ"ל.

''מיפוי מדויק, הצבת מטרות ועבודה מול הצוות החינוכי והתלמידים במקביל'' משיב בן אור לשאלתנו על ההצלחה של נתוני הבגרות. ''אך לצד זאת חשוב לי להדגיש, כי הבגרויות הן לא העיקר בישיבה אלא פועל יוצא של עבודת הצוות והתלמידים. בדגש שלנו הוא על שילוב לימודי הקודש והחול ברמה גבוהה, שותפות של התלמידים בתוכניות הלימודים תוך שילוב של התנדבות ועשייה חברתית בקהילה''.

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן: ''בשנים האחרונות חל מפנה בתחום החינוכי בשדות נגב. הובלנו לשורה של החלטות שמטרתם להכניס תפיסת עולם חינוכית מתקדמת ואשר משלבת את כלל הגופים הפורמליים והבלתי פורמליים להצלחתם של התלמידים. ההשקעה בחינוך השתלמה והובילה לנתוני בגרויות מרשימים. נמשיך לשים את החינוך בראש מעיינינו למען עתיד ילדינו''.

ישיבת בית יהודה