את הדברים אמרו ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג' בדיון שהתקיים ביום שני השבוע בוועדת הפנים של הכנסת בנושא: הקמת חמישה ישובים חדשים בנגב ויישוב נוסף בעוטף עזה.

פורסם בתאריך 06/06/2018

את הדיון קבע יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, חה"כ יואב קיש, כדי לדון בקידום הקמת 5 היישובים בנגב, שאת הקמתם אישרה הממשלה בנובמבר 2015. בדיון השתתף שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ח"כים, ראשי המועצות, נציגי המועצה הארצית, מטה הדיור, מינהל התכנון ופעילים חברתיים.

 

5 היישובים שאישרה הממשלה בנובמבר 2015:

 

נווה גוריון- ישוב קהילתי בין אשלים לפתחת ניצנה,

 

יישוב קהילתי בין רביבים לבין כפר רתמים

 

מרחבי דניאל- יישוב קהילתי צמוד דופן לקריית החינוך האזורית ולכפר השיקומי "עלה נגב - נחלת ערן"

 

אשל הנשיא- יישוב קהילתי צמוד לכפר החינוכי "אשל הנשיא"

 

דיה- יישוב קהילתי סמוך לכביש 80

 

והיישוב "חנון" (שם זמני) במועצת שדות נגב, שיובא לאישור הממשלה ביום א' הקרוב.

 

2 מהיישובים, אשל הנשיא ומרחבי דניאל, יוקמו בתחומי המועצה האזורית מרחבים. חג'ג' ביקש להדגיש בדיון כי לשני יישובים אלה אין מתנגדים וכי מדובר ביישובים צמודי דופן "כל התשתיות כבר קיימות. לא מדובר בהקמת יישוב מאפס. עלויות הפיתוח יהיו על המתיישבים ולא על המדינה."

 

שר הבינוי והשיכון, אלוף(במיל'), יואב גלנט: ״הדרום נמצא תחת מתקפה לא רק מעזה - הבנייה הבלתי חוקית בפזורה הבדואית בנגב ובסביבת באר-שבע בשנים האחרונות יצאה משליטה. הדרום נמצא תחת מתקפה, לא רק מעזה. ההשתלטות הבלתי חוקית של הבדואים מכרסמת בריבונות הציונית בנגב. הנגב מהווה חצי משטחה של מדינת ישראל. כיום, הנגב נמצא בסכנה וישנו חשש ממשי להשתלטות עוינת. אני רואה לעצמי חובה וזכות להוביל את נושא ההתיישבות היהודית בנגב. התיישבות והקמת יישובים חדשים היא נשמת אפה של הציונות.״

 

חה"כ בני בגין אמר כי יש לקדם את הקמת היישובים צמודי הדופן, ובמיוחד את היישוב הצמוד לכפר השיקומי "עלה נגב - נחלת ערן", שם יקום בית החולים השיקומי הראשון בדרום "הפרויקט האדיר של דורון אלמוג".

 

על פי דו”ח התוכניות, משרד השיכון היה אמור לאשר או לפחות להתחיל בקידומן של תוכניות בניין עיר (תב"ע) לחמישה יישובים קהילתיים חדשים בנגב. מהלך, שכאמור, קיבל תוקף של החלטת ממשלה בנובמבר 2015. בנובמבר 2016 הגיש משרד השיכון תזכירים לוועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת”ע), ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, המבצעת את מלאכת התכנון בפועל. עד כה, התזכירים לא אושרו.

 

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' אמר "לא ייתכן שהממשלה מקבלת החלטות והפקידים מבטלים את החלטות הממשלה. מי מנהל את מי? כי לפי השטח נראה שהפקידים מנהלים את הממשלה. הדיונים על נחיצותם של היישובים החדשים כבר התקיימו. כל ההיבטים בהקמתם כבר נדונו ונשקלו. ההחלטה כבר התקבלה."

 

"ציונות איננה מלה גסה. הדיון הזה מתקיים בזמן שיורים טילים ומפריחים עפיפוני תבערה אל עבר יישובי הדרום. הקמת יישובים ויישוב הנגב- הם התשובה לטרוריסטים. מדובר באינטרס לאומי-ביטחוני. אתם מדברים על הוזלת יוקר הדיור והמחיה- וזו הדרך הנכונה. מחובתכם לממש את ההחלטה."

 

חג'ג' סיכם "סוף סוף הנגב פורח. אין מגרשים פנויים ויש דרישה גבוהה של אזרחים מכל הארץ להגיע אלינו, לבנות את ביתם. אז במקום למנוע את המשך פיתוח הנגב, יש לאפשר את המשך הצמיחה באמצעות הקמת היישובים. עתה העת למעשים ולא לדיונים. הגיעה השעה, יותר מבכל מועד אחר, לחדול מדיבורים ולבצע החלטות."

 

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, המקדם הקמת יישוב חדש בעוטף עזה, וצפוי לעלות לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה (ביום א') אמר בדיון "אנשים בממשלה אומרים לי- עזוב, מה אתה צריך ישוב חדש? זה גרעון בארנונה זה כאב ראש גדול. אמרתי להם  השתגעתם? בין הלילות שאנו לא ישנים עכשיו לימים שבהם אנו עסוקים בלכבות עפיפונים, התשובה היחידה לטרור לאורך זמן היא הקמת ישוב חדש והבאת תושבים חדשים לעוטף ישראל. אני מקווה שביום ראשון (בישיבת הממשלה הקרובה) הדבר הזה יגמר והשכל יגבר על האמוציות ועל השיקולים הזרים. וזה הזמן!"

 

ח"כ יואב קיש יו"ר ועדת הפנים: "יישוב הנגב ע"פ חזונו של בן גוריון נעצר בגלל תפיסה שגויה במועצה ארצית נגד ישובים חדשים. אין ואקום, ללא התיישבות צעירה וחדשה השטחים האלו יתפסו גם אם בצורה לא חוקית. אני דורש מגופי התכנון לקיים את התוכנית ולהפריח את הנגב במהרה בהתיישבות יהודית. סיכול מהלך ממשלתי ע"י פקידות איננו ראוי ואסור שיקרה".