שישי אישי - פרשת קדושים

ובמקום הראשון: תיכון נריה בנות! וגם: סיפורו של ניצול השואה, מקלט מחודש והיוזמה להוקיר את בני הגיל השלישי. מסכמים שבוע בשישי אישי עם ראש המועצה


ניצחון האור על החושך

השבוע (ד') קיימנו את הטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בשדות נגב בנושא "מסילות אל האבדון-שילוחם של היהודים בתקופת השואה". הטקס עסק בשימוש של הנאצים בחידושים טכנולוגיים על מנת להעמיק ולהגדיל את הרצח ההמוני.

בסיום הטקס התקיימה ההצגה "האסיר מבלוק 11"  הצגת יחיד המבוססת על סיפור אמיתי, סיפור חייו של יעקב קוזלצ'יק, שורד שואה שהיה קאפו בבלוק 11 באושוויץ מבית תיאטרון "נא לגעת".

בימים אלו, דברים של אלי ויזל ז''ל, מהדהדים בי: ''כשהאדם כותב על השואה, הוא לא כותב את המילים. הוא נלחם במילים. כי אין מילים לתאר את מה שהקורבנות הרגישו כאשר המוות היה הנורמה והחיים היו נס".

הניצולים הם ההוכחה לניצחון האור על החושך. הניצחון שהוביל את עמנו לקום מגיא צלמוות, לחזור למולדתנו, ולבנות בה את חיינו.

יהי זכרם של 6,000,000 ברוך.

WhatsApp Image 2022-04-27 at 20.59.25.jpe

.....................................

דבר תורה – פרשת קדושים: לא לפחד מהפחד

פרשתנו פותחת בציווי "קדושים תהיו". הסיבה לכך: "כי קדוש אני". מצופה מאיתנו להיות דומים וקרובים לה'. כדי לעשות זאת, אנו נדרשים לפרוש מדברים מסויימים שמרחיקים אותנו מן הקדושה. אלו הדברים אולי הקשים ביותר, הם נוגעים בתאוותיו של האדם. אך התורה מלמדת אותנו כלל חשוב: כגודל הקושי, כך גודל השכר. 

רעיון זה פוגש אותנו אולי מדי יום. בכל יום ניצבים בפנינו אתגרים חדשים, והדרך הקלה ביותר להתמודד איתם היא לוותר. אנו פוחדים וחוששים לקחת סיכונים, וממילא מוותרים.

פחד לא צריך ולא יכול להוביל אותנו בהחלטות שלנו. אנו צריכים להאמין בעצמנו וביכולות שלנו. האתגרים, קשים ככל שיהיו, מטרתם להעלות אותנו קומה. כל שנדרש מאיתנו הוא לא לפחד מהפחד.    

...................................

 

זיכרון בסלון 

עוד במסגרת ציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, קיימנו השבוע את "זיכרון בסלון", במסגרתו מגיע ניצול שואה ומספר עדות וזכרונות מהשואה.

באחד מן המפגשים שהתקיימו בהובלת מרכז צעירים, סיפר ניצול השואה יתרו יעקבס, תושב קיבוץ עלומים, את סיפורו האישי. יעקבס נולד חצי שנה לפני תחילת השואה. אימו לא יכלה להניק אותו והאחות הראשית בבית היולדות שהייתה נאצית, שחררה אותו לביתו. יעקבס שרד בזכות חלב אם שניתן לו דרך טפטפת, ובהמשך הצליח להימלט ולהינצל. על פריט אחד משפחתו לא ויתרה, על החנוכיה. הוא עלה איתה ארצה, והיא נמצאת איתו בהרצאותיו. החנוכיה, מסמלת את ניצחון האור על החושך. ניצחון היהודים על הנאציזם שכל מהותם הוא גזענות, והשמדת האחר, בעוד היהדות עניינה ומהותה היא קבלה ודאגה לאחר.

סיפור חייו ופועלו מבטא את המעבר של העם היהודי מגלות לחירות: סיפור של סבל, גבורה עילאית, בניין ותקומה, סיפור של שכול, אמונה ועצמאות.

יתרו יעקב עם החנוכייה.jpe

 

בקרוב: שביל אופניים חדש

במסגרת תכנית לשיפור נתיבי התחבורה ומתוך רצון לאפשר רכיבה על אופניים בטיחותית ומהנה, יחלו בקרוב העבודות לסלילת שביל אופניים חדש. שביל זה יחבר את תושבי ''גוש מעגלים'' – שרשרת, מעגלים, שיבולים, מלילות וגבעולים, אל תחנת הרכבת בנתיבות.

סלילת שביל זה הינו חלק מתוכנית תעבורה חדשנית וירוקה שצפויה לכלול שבילי אופניים נוספים: על כביש 25 בין תקומה לסעד (כ-2.5 ק''מ), בין יער שוקדה לנחל בוהו בנתיבות, ושביל בצידו של כביש 2444.

אני רוצה להודות לשותפים שבזכותם פרויקט חשוב זה יוצא לדרך: משרד התחבורה, נתיבי ישראל ואגף הנדסה במועצה.

40f0619f-0cc0-4a66-bfbb-a4ae23efc4d7

 

נחנך מקלט מחודש בקיבוץ סעד

בעקבות אירועי ההסלמה, איסיאס (יהושע) גולדמן, יהודי מארגנטינה החליט לתרום את עלותו של שיפוץ במקלט בקיבוץ סעד.

המקלט הישן בקיבוץ עבר שיפוץ יסודי שכלל צביעה, תקרה אקוסטית, ריצוף, שביל גישה, חשמל, תאורה ועוד. מקלט זה ישמש בשגרה לפעילות לבני נוער, ובזמני חירום כמקום מוגן עבור התושבים.

השבוע (א'), התקיים טקס החניכה של המקלט בהשתתפות התורם, נציג המליאה בסעד, עמוס ברט, ונציגי קרן היסוד אשר תיווכו בין התורם למועצה.

אני רוצה להודות מקרב לב לאיסיאס גולדמן ולקרן היסוד על התרומה הנדיבה שתסייע לתושבי קיבוץ סעד להתמודד במצבי חירום ושגרה. הקשר האמיץ בינינו לבין הקרן ותורמיה הוא בל יינתק. גולדמן והתורמים הרבים מוכיחים שוב ושוב כמה עם ישראל מאוחד וערב זה לזה, בארץ ישראל ובכל תפוצות תבל.

56d77e95-f517-447f-ac25-166ff5bab7b5

 

אם תאמינו – הכל אפשרי!

השבוע, בתיכון נריה בנות, התקיימה הרצאתו המרתקת של נתיב ביטן - נער תושב המועצה המתמודד עם אוטיזם אשר סבל מיחס הסביבה אליו כילד.

נתיב שיתף את סיפורו האישי וחשף את עולמו של מתמודד עם אוטיזם בחברה, על הקשיים והאתגרים לצד הצלחותיו הרבות ועל כך שבקרוב יתמודד בתחרות אליפות העולם בשחייה!

בסופה של ההרצאה, נתיב קיים שיח עם התלמידות, והן שיתפו מהם הדברים החדשים שלמדו וכיצד הרצאתו שינתה את חשיבתם ביחס לאנשים עם מגבלה.

הרצאתו של נתיב עתידה להתקיים בכל תיכוני המועצה מתוך אמונה כי ההיכרות, השיח הפתוח והלמידה על אנשים עם מגבלה תנחיל לתלמידים ערכים של קבלת האחר, ועל כך שאם מאמינים – הכל אפשרי!

b12a214f-9646-4b63-942a-4f4ca4f7f9fb

 

ובמקום הראשון: תיכון נריה בנות!

בתחרות בין כל בתי הספר של רשת ''דעת'', 5 שופטים חיצוניים ומקצועיים בחרו בקבוצת התלמידות בנריה בנות במקום הראשון!

התחרות עסקה בבניית יוזמה פדגוגית חינוכית תוך חשיבה יצירתית ועבודת צוות. קבוצת המורות כתבו תכנית עבודה בנושא בריונות ברשת שכללה היכרות מעמיקה עם הנושא, כתיבת חיבורים ודיון על כלים להתמודדות. השיא היה במפגש היידפארק שבו נאמו התלמידות באנגלית בפני כל בית הספר והציעו כלים ופתרונות.

לשמחתי, מהפכת החינוך קוצרת את פירותיה שוב ושוב, ואין יותר מרגש לראות זאת בעיניים.

תודה לרשת דעת, למנהל אגף חינוך, מוטי אדרי, למנהלת נריה בנות, דרורית וייס, צוותי ההוראה בנריה בנות ולתלמידות שלנו שהביאו המון כבוד לשדות נגב!

ad9dc474-d0c1-4ce6-8444-a5d2d2fae2f7

 

זה הזמן לחזק את החוסן

בעקבות האירועים האחרונים והמצב המתוח, אני רוצה להזמין אתכם לסדנת הכנה לחירום ביטחוני בהובלת מרכז חוסן, בה תוכלו לרכוש כלים להתמודדות עם מצבי חירום והסלמות. אי אפשר לדעת מתי יהיה הסבב הבא, ואנו צריכים להיות מוכנים ברמה האישית והמשפחתית. 

קישור לרישום: https://forms.gle/s4z3Nt5KFJTTpoTu8

eeb2c2c3-87cf-4815-9826-9fb094597b91

 

והדרת פני זקן

בשבת הקרובה, פרשת "קדושים", יציינו בקהילות רבות ברחבי הארץ את שבת "והדרת" - יוזמה שהחלה בהובלת שר האזרחים הוותיקים לשעבר, אורי אורבך ז''ל. במסגרת שבת זו שבה קוראים בתורה את הפסוק "מפני שיבה תקום והדרת פני זקן" קהילות שונות ישימו את בני הגיל השלישי במרכז, בשלל פעילויות.

אנו מזמינים אתכם לקחת חלק!

והדרת.jpe

 

פרומו: אירועי השבוע הבא

מוזמנים להגיע!

אירועי השבוע.jpe

שבת שלום!